Drodzy Państwo, Klienci, Auditorzy, Pełnomocnicy i Koordynatorzy procesów!

Zachęcamy razem z nami do zmian w nowej wersji normy ISO 14001!

Wiemy, że mamy na nie wpływ! Chcemy, aby nasza codzienna praca w obszarze tej normy, była bardziej klarowna i dostosowana do nas!
Polskie Forum ISO 14000, jednostki certyfikujące i Państwo WSPÓLNIE przygotujmy nową wersję normy ISO 14001.

Co możesz zrobić JUŻ DZIŚ ?

  • przesłać swoje sugestie zmian!

Jak to zrobić ?

Weź udział w badaniu à niech nasz głos będzie ważny!

Skąd o tym wiemy?

  • Naszym źródłem informacji jest Stowarzyszenie Polskie Forum ISO 14000

Norma Międzynarodowa ISO 14001:2015 wciąż bywa nazywana „nową normą”,

a rozpoczęły się już prace nad kolejnym jej wydaniem. Podobnie jak poprzednim razem, pierwszym etapem prac jest przygotowanie opracowania pn. „Future Challenges”. W tym celu Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) powołała specjalną grupę roboczą, w skład której wszedł przedstawiciel Stowarzyszenia Polskie Forum ISO 14000. Daje nam to możliwość śledzenia trendów i wpływania na kształt kolejnego wydania normy.

Równolegle Komitet Techniczny ISO/TC 207 rozpoczął badanie ankietowe skierowane do obecnych użytkowników normy ISO 14001 w celu zebrania opinii nt. oczekiwanych zmian. Norma z 2015 r. była pierwszym wydaniem opartym na wspólnej strukturze przygotowanej dla wszystkich norm dotyczących systemów zarządzania. Prace normalizacyjne w nowym reżimie wiązały się z dodatkowymi trudnościami, co poskutkowało pewnymi niedoskonałościami. Ponadto norma 14001:2015 wprowadziła do SZŚ kilka nowych koncepcji, które w różnym stopniu przyjęły się w praktyce i nie zawsze spełniły oczekiwania jej autorów. Rozpoczęcie przygotowań do wydania kolejnej wersji normy jest okazją do usunięcia słabszych punktów i dostosowanie do szybko zmieniającej się rzeczywistości.

Polskie Forum ISO 14000 odpowiedziało na prośbę ISO i uczestniczyło w przygotowaniu polskiej wersji językowej kwestionariusza. Do którego wypełnienia zachęcamy również Państwa

à https://rit.az1.qualtrics.com/jfe/form/SV_ezWLovidsdRn7Lw